O programe PRE MÁMY
Materské mlieko je veľmi komplexná potravina, ktorá je pre bábätko veľmi cenná. Kvalitná a plnohodnotná strava mamičky pri dojčení má zásadný vplyv na kvalitu materského mlieka. Prejaví sa na zdraví, nálade a kondícii. Čím je program Pre Mamy špecifický?
- Program Pre Mamy dodáva dostatok energie, a predovšetkým obsahuje správny pomer živín, Ktoré telo mamičky potrebuje pri dojčení.
- Prísun kvalitnej a pravidelnej stravy vám pomôže prekonávať aj chute na sladké, ktoré nesvedčia vám a ani vášmu bábätku.
- Pri tvorbe jedálnička je kladený veľký dôraz na vhodný výber surovín na zaistenie spokojného bruška vášho bábätká.
- V programe Pre Mamy sú vynechané potraviny nevhodné pri dojčení, kam spadajú potraviny ako čerstvé pečivo, strukoviny, kaleráb, reďkovky, karfiol, kel, brokolica, cibuľa, cesnak, hrášok, pór, zrniečka a šupky či exotické a kyslé ovocie.
- Diétny jedálniček programu Pro Mamy vznikol pod odborným dohľadom nutričného tímu zakladateľky Zdravého stravovania, Mgr. Kataríny Šimkovej.
S programom Pro Mamy nemusíte premýšľať, ako sa stravovať, aby ste si zaistili dostatok energie a živín a zároveň sa vyhli bolesti bruška dieťatka. Stravujte sa jednoducho a kvalitne s nami a svoj cenný čas radšej venujte svojmu dieťaťu, rodine či starostlivosti o seba.
Suroviny
Z jedálnička sme vynechali potraviny nevhodné v prvých 4 mesiacoch veku bábätka (kvôli boleniu bruška a alergickým reakciám).
Jedálny lístok tiež neobsahuje potraviny nevhodné pre mamičku v období dojčenia, ako sú surové vajcia a surové mäso, nepasterizované mliečne výrobky, údeniny (okrem kvalitnej šunky), tučné, vyprážané, príliš korenené, sladké či slané jedlá a umelé sladidlá.
Program je možné objednať v ľubovoľnej kombinácii chodov. Na program je možné uplatniť výnimky.
Výživové okienko
Dojčenie je z pohľadu výdaja energie značne náročné. Tým, že dieťa dojčením matke uberá potrebné látky z organizmu, je nutné ich dostatočne dopĺňať vyváženou stravou.
Ide najmä o:
- navýšenie bielkovín o cca 15 g denne, sacharidov približne o 50 g denne,
- doplnenie tukov (predovšetkým omega 3 mastných kyselín),
- dostatočný prísun jódu, vitamínov a minerálnych látok.
Cez materské mlieko sa do detského zažívania dostávajú aj látky, ktoré im nesvedčia a môžu spôsobiť rôzne reakcie od nadúvania, nespavosti až po alergie. Na minimalizovanie ťažkostí bábätka je vhodné sa zamerať na úpravu jedálnička počas dojčenia a rozhodne sa vyvarovať drastickým diétam. Pri drastickom chudnutí po pôrode sa všetky škodliviny spolu s tukmi vyplavujú z tela a dostávajú sa do materského mlieka. Zdravé chudnutie u dojčiacich mamičiek musí prebiehať postupne a pozvoľna.
Od štvrtého mesiaca sa obvykle bábätko začne dostatočne hýbať a detské koliky, ktoré sú do istej miery prirodzeným prejavom nezrelých funkcií čreva v raných fázach vývoja zažívacieho systému, prejdú. Až od tejto doby môže mamička postupne pridávať ďalšie potraviny, a to vždy jednodruhovo, aby bolo možné zistiť, ako na danú potravinu dieťa reaguje.
Pečené hrušky s bílým jogurtem
Palačinky s broskvovo-mátovou omáčkou a zakysanou smetanou
Salát z červené řepy s jablkem a balkánským sýrem