Program LAKTO - byl zrušen a nyní ho nelze objednat.
Můžete si vybrat z aktuální nabídky programů, děkujeme za pochopení
AKTUÁLNÍ NABÍDKA PROGRAMŮ
O programu LAKTO -
- diétny jedálniček pri laktózovej intolerancii
- pestrá a vyvážená strava
- zaradené špeciálne mliečne výrobky so zníženým obsahom laktózy či alternatívne suroviny
- uvítajú ľudia regulujúci obsah laktózy vo svojom stravovaní
- nie je vhodný pri alergii na mliečnu bielkovinu
- dostupný iba v trojchodovej kombinácii jedál (raňajky+obed+večera) a nie je možné uplatniť výnimky
- vybraná celodenná energetická hodnota programu je rozpočítaná do 3 chodov
Suroviny
Mliečne výrobky používané v programe Laktó- sú so zníženým obsahom laktózy.
Výživové okénko k tématu
Laktózovou intoleranciou trpí približne 10-20 % českej populácie a u väčšiny vzniká sekundárne v dôsledku ochorenia sliznice tenkého čreva, čo môže súvisieť napríklad s Crohnovou chorobou, celiakiou a pod.
S postupujúcim vekom môže u človeka fyziologicky klesať množstvo a aktivita enzýmu zvaného laktáza, čím vznikajú typické ťažkosti spojené s laktózovou intoleranciou alebo vstrebávaním laktózy. Ak dôjde k situácii, že enzým je málo účinný, alebo nevyvíja vôbec žiadnu aktivitu, laktóza sa pochopiteľne nerozloží tak, ako potrebujeme. Namiesto toho sa premiestni do hrubého čreva, kde je za prispenia mikroorganizmov fermentovaná, a začne robiť neplechu v podobe typických tráviacich ťažkostí. V týchto prípadoch je potrebné vyhľadávať výrobky s nízkym obsahom laktózy alebo bezlaktózové varianty. Tento princíp je práve uplatňovaný v krabičkovom stravovacom programe Lakto-. Málokto vie, že pri fermentácii dochádza k poklesu laktózy o 20-30 %, preto napríklad tvaroh, jogurt, kefír a acidofilné mlieko nemusí predstavovať pre ľudí s intoleranciou problém. Pri výrobe syrov majorita laktózy prechádza do srvátky, takže obsah laktózy v tvrdých syroch je skoro nulový.
Alergia na bielkovinu kravského mlieka je viac závažná a funguje úplne na odlišnom mechanizme ako laktózová intolerancia. U ľudí s preukázanou alergiou na bielkovinu kravského mlieka je nutné dodržiavať prísne bezmliečnu diétu. Tá spočíva v absolútnom vylúčení mliečnych výrobkov s obsahom nielen mlieka kravského, ale aj kozieho či ovčieho. Menované mlieka majú totiž podobnú alergenitu. Pri alergii na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) dôjde k prehnanej reakcii imunitného systému. Reakcia vyvoláva najmä bolesti brucha, hnačku často s krvou v stolici, ale môže sa prejaviť aj žihľavkou či ekzémom. ABKM sa radí medzi najčastejšie potravinové alergie u detí do 3 rokov, zatiaľ čo u dospelých je skôr výnimočná. Spôsobujú ju produkty obsahujúce mliečnu bielkovinu. Mlieka sú pri bezmliečnej diéte nahradzované rastlinnými nápojmi zo sóje, orechov, ryže či ovsa.
Kuřecí s anglickou slaninou, cibulí a paprikou, pečené brambory
Kančí se šípkovou omáčkou s rakytníkem, muffin z quinoa a rýže
Špaldové pukance a višňový tvaroh
Seitan s omáčkou Teriyaki, basmati rýže
Směs listových salátů s tuňákem
Hovězí na víně, žampiony, šťouchané brambory
Dip z pečené dýně, knuspi, borůvky